Ceny transportu lotniczego

Ceny transportu lotniczego

Ceny transportu lotniczego są uwarunkowane od:

1. wagi lub objętości towaru,
2. odległości przelotu,
3. rodzaju towaru,
4. dodatku paliwowego (FSC – Fuel Surcharge),
5. dodatku bezpieczeństwa (SSC – Security Surcharge),
6. opłaty lotniskowe w portach nadania i dostawy,
7. wynagrodzenia dla spedycji lub innych firm zajmujących się kompleksowo dostawą towarów w transporcie lotniczym.

ad1. Standardowe przedziały wagi płatnej w transporcie lotniczym to:

do 45 kg
+45 kg
+100 kg
+300 kg
+500 kg
+1000 kg
Im cięższa przesyłka tym cena za 1 kg towaru mniejsza.

W transporcie lotniczym może wystąpić również cena od objętości przesyłki, według przyjętego wzoru: 1m3 = 167 kg, czyli jeżeli przesyłka waży 100 kg ale jej objetość wynosi 1m3 to linie policzą wagę płatną jak za 167 kg. Jest to zabezpieczenie przewoźników lotniczych żeby nie tracić na przesyłkach lekkich a dużych objętościowo.

ad 2. Tutaj rzecz prosta im dłuższy odcinek przelotu między portem nadania a przeznaczenia tym wyższa cena za 1 kg ładunku.

ad 3. Na ceny transportu lotniczego ma wpływ także rodziaj towaru. Towar moze być neutralny oraz specjalny czyli np. niebezpieczny (ADR),towar który musi podróżować w specjalnej temperaturze, broń itp . Jeżeli towar jest inny niż neutralny stawka za kilogram przewożonego towaru wzrasta.
ad 4. Dodatek paliwowy (FSC – Fuel Surcharge) został wprowadzony przez linie lotnicze jako korekta do wahających się cen ropy naftowej
ad 5. Dodatek bezpieczeństwa (SSC – Security Surcharge) – linie lotnicze pokrywają tym dodatkiem koszty czynności zapewniające bezpieczeństwo, które wykonują lotniskowe słuzby bezpieczeństwa. Zarówno dodatek paliwowy i bezpieczeństwa liczony jest od wagi rzeczywistej lub objętościowej
ad 6. Do ceny transportu lotniczego musimy również doliczyć koszty opłat dla firm zajmujących się obsługą przywożonych przesyłek do portu nadania jak i również portu dostawy jest to tak zwany handling lotniskowy. W skład kosztów handlingu wchodzi przyjęcie towaru na magazyn, wyładunek , rozładunek samolotu, obsługa listów AWB, przewiezienie towaru do samolotu z magazynu itp. W każdym porcie lotniczym za obsługę towarów na lotnisku odpowiada jakaś firma i ustala swój cennik na oferowane usługi. W Polsce jest to przeważnie LS Airport Service.
ad 7. Spedycja jest pośrednikiem pomiędzy klientem a liniami lotniczymi. Spedycja zajmuje się rezerwacją lotu ( miejsce w luku bagażowym samolotu ), wystawianiem listów przewozowych AWB, dostawą oraz odbiorem towaru do/z portu lotniczego, ewentualną odprawą celną, dodatkowym zabezpieczeniem towaru do transportu, przeswietleniem towaru. Spedycja koszty usługi moze doliczyć do ceny transportu lub uwidocznij je oddzielnie.

Transport lotniczy jest najdroższym sposobem przewozu towarów, ale w zależności od wagi czy rodzaju towaru cenę może rekompensować szybkość dostawy, która w zależności od destynacji może być zrealizowana w ciągu od 2 do 5 dni co w porównaniu z transportem morskim ( nawet 60 dni ) jest kolosalna różnicą.

Reklama: Najtańsza spedycja lotnicza, wszystkie porty świata. Sprawdź nas. Spedycja CSS

Ceny transportu lotniczego

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>